neuromancer1988

- Korzenie matrycy tkwią w prymitywnych grach zręcznościowych - mówił głos. - We wczesnych programach graficznych i wojskowych eksperymentach z gniazdami czaszkowymi.

Dwuwymiarowa bitwa kosmiczna na Sony zbladła, niknąc za lasem matematycznie generowanych paproci, demonstrujących przestrzenne efekty spiral logarytmicznych; wystąpiły zimne, błękitne obrazy kompleksów militarnych, zwierzęta laboratoryjne podłączone do systemów testujących, hełmy przekazujące dane do układów kontroli ognia czołgów i samolotów bojowych.

- To jest cyberprzestrzeń. Konsensualna halucynacja, doświadczana każdego dnia przez miliardy uprawnionych użytkowników we wszystkich krajach, przez dzieci nauczane pojęć matematycznych... Graficzne odwzorowanie danych pobieranych z banków wszystkich komputerów świata. Niewyobrażalna złożoność...

Neuromancer, historyczna powieść Williama Gibsona, była nie tylko początkiem cyberpunku w literaturze i kulturze, ale - opisała internet, zanim ten powstał. Dzisiaj sieć jest codziennością, w 1984 roku pojęcie "Cyberprzesteni" powstało w umyśle Gibsona.

Poniżej link do ciekawego artykułu o człowieku, który przewidział (lub jak woli autor tekstu: zrozumiał) świat przyszłości.

https://wyborcza.pl/1,75410,16252173,Biblia_cyberpunku_ma_30_lat__Wszyscy_zyjemy_w_swiecie.html